АТП Шангај

Медведев и Зверев ќе играат во финалето на турнирот во Шангај

Данил Медведев и Александар Зверев ќе се борат за трофејот во Шангај откако денеска успешно ги минаа полуфиналните пречки. 

Медведев во неизвесна борба но со 2-0 во сетови го победи Стефанос Циципас.
 
Првиот сет се играше во тајбрек 7-6(5) кој му припадна на Русинот, а вториот го доби со 7-5.
 
Медведев во финалето ќе игра против Александар Зверев кој беше поуспешен од Беретини.
 
Германскиот тенисер мечот го доби со 2-0 во сетови, 6-3 и 6-4.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе