АТП финале Лондон

Медведев го победи Ѓоковиќ и обезбеди пласман во полуфиналето на турнирот во Лондон

Данил Медведев релативно лесно го совлада Новак Ѓоковиќ со 2-0 во сетови и на коло пред крајот си обезбеди место во полуфиналето на завршниот турнир во Лондон. 

Медведев потврди дека се наоѓа во одлична форма, со 6-3 и 6-3 го победи рекетот број еден во моментов, Новак Ѓоковиќ за пласман меѓу четирите најдобри.
 
Претходно Александер Зверев со 2-1 во сетови, 6-3, 4-6 и 6-3 го победи Шварцман.
 
Во петок Ѓоковиќ и Зверев во директен дуел ќе одлучуваат кој ќе биде вториот полуфиналист од оваа група.
 
Утре (четврток) на програмата се последните мечеви од другата група, од таму Доминик Тим е веќе во полуфиналето, а Надал и Циципас меѓусебе ќе одлучуваат кој ќе оди понатаму.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе