АТП Шангај

Медведев е во животна форма, лесно го победи Зверев и го освои трофејот во Шангај

Данил Медведев игра фантастичен тенис, денеска без големи проблеми го победи Александар Зверев и ја освои втората по ред Мастерс 1000 титула. 

Се очекуваше многу понеизвесно финале во Шангај, но Медведев беше пресилен за Зверев победувајќи го со 6-4 и 6-1.
 
„Честитки Данил, ти веројатно си најдобриот тенисер во последните месеци. Одигра неверојатен меч. Чудесна е таа твоја серија од шест финалиња по ред, верувам дека можеш и уште повеќе“, изјави Александар Зверев по мечот признавајќи го поразот.
 
Медведев како трет тенисер на АТП листата ќе влезе на турнирот во Лондон, ќе го помине Федерер, а Русинот следната година може да се бори и за првото место.
 
„Сакам да го поздравам мојот тим кој прави работа која можеби не ја гледате на теренот но е многу важна за формата во која се наоѓам. Сакам да ја поздравам и мојата сопруга која не е тука, таа повеќе веруваше во мене отколку јас самиот. Зверев е неверојатен тенисер, имаше одличен турнир, се надевам дека уште повеќе ќе ја подобри формата бидејќи е еден од најдобрите во светот“, изјави Медведев.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе