Селекторот е презадоволен по триумфот над Белорусија

Матијашевиќ: Се сомневаа во нашиот квалитет, но овие момци покажаа дека имаат големо срце за победа

Селекторот на македонската одбојкарска репрезентација, Никола Матијашевиќ е презадоволен од победата над Белорусија.

Македонските одбојкари слават голем, историски триумф, прв на Европските првенства откако со 3-1 во сетови ја совладаа Белорусија.
 
По трите порази репрезентацијата трпеше критики, но денеска одигра посебно добар меч и дојде до толку посакуваниот триумф.
 
„Прездоволен сум, пред се за луѓето од федерацијата кои создадоа услови да се квалификуваме и да играме на ова првенство. Сакам да им честитам на играчите кои речиси во целост го исполнија она што се договоривме. Покажаа дека имаат големо срце, имаат душа, затоа им честитам. Се надевам дека оваа победа нема да биде последна. Не зборувам за ова, туку за идните Европски првенства, а зошто да не победиме и утре? Некои се сомневаа во нашиот квалитет, мило ми е што тие луѓе кои можеби ни сакаат добро, можеби не, видоа дека оваа репрезентација вреди и заслужува подобар третман“, вели селекторот Матијашевиќ.
 

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе