ТЦР Италија

Маестрално возење на Иџе, Македонецот беше најдобар на „Валелунга“ во Италија (ВИДЕО)

Македонската химна ечеше во Италија, Игор Стефановски Иџе победи на „Валелунга“, трка од шампионатот ТЦР Италија. 

Иџе не само што дојде до победата, туку тоа го направи на неочекувано убедлив начин. Второпласираниот Џардели имаше заостанување од дури 9,128 секунди, а место на подиумот имаше и за Гуидети.
 
Победата е уште послатка бидејќи нашиот автомобилист стартуваше од седмата позција.
 
Иџе за прв пат ја возеше оваа патека и очигледно веднаш му „легна“. На крајот заслужено се слушаше македонската химна.
 

Во Македонија само 1% од младите професионално се занимаваат со спорт, 7% спортуваат аматерски, додека 42% спортуваат рекреативно или практикуваат физичка активност во вид на хоби и рекреација.

повеќе

Нашето законодавство дава поголема важност на едно парче хартија отколку на вистинската состојба на терен.

повеќе

Еве што знаат мнозинството Македонци и Бугари родени до 1980 година.

повеќе