Од 2021

Машкиот финален АТП турнир, од Лондон се сели во Торино

Завршниот тениски турнир кој последните десетина години се одржува во Лондон на крајот на сезоната, од 2021 до 2025 година ќе се игра во Торино.

Како што соопшти прес-службата на АТП, турнирот ќе се игра во најголемата затворена арена во Италија „Пала Алпитур".

Торино ќе биде 15. град во историјата кој ќе биде домаќин на финалниот шампионат.

Оваа година, како и следната турнирот ќе се одржи во Лондон во „О2 Арена".  Во главниот град на Велика Британија, најсилниот турнир во светот за тенисери се одржува од 2009 година.

САД денес остануваат држава со најнапреден систем на високо образование во светот, со најголем број на научни публикации, инвестиции во наука, патентирање на иновации и на добитници на Нобелова награда.

повеќе

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе