МОТО ГП

Маркез победи на дождот во Мизано, но Зарко е херојот на денот

Марк Маркез најдобро се снајде на влажната патека и стигна до триумф во Мизано пред Данило Петручи но честитки заслужува упорниот Жоан Зарко кој го туркаше моторот стотина метри за еден бод

Марк Маркез се изедначи со Андреа Довициозо на врвот во генералниот пласман откако попладнево најдобро се снајде на дождот во Мизано за ГН на Сан Марино.

Трката одлично започна за Хорхе Лоренцо, кој од петтото место на стартот веднаш го превзеде водството и почна да билда предност, но возачот на Дукати загуби контрола во 5. круг и падна, па Данило Петручи стана нов лидер на трката.

Италијанецот на сателитскиот Дукати беше во водство се до последниот круг, кога Марк Маркез конечно тргна во атак откако неколку кругови му „дишеше во врат“ на противникот.

Шпанецот имаше брзина па со леснотија се справи за победа во Мизано, негова четврта оваа сезона.

Зад нив, трет низ целта мина Андреа Довициозо, кој го загуби темпото на пет круга до крајот, и имаше заостанување од над десет секунди.

Но покрај извонредната битка на врвот, честитки заслужува и Жоан Зарко, кој беше на пат да заврши како седми но снема горови во последните кривини. Младиот Французин не сакаше да се предаде, па стотина метри го туркаше моторот за да освои ЕДЕН бод.

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе

Македонија сѐ повеќе заглавува во сиромаштија чија стапка изнесува скоро 22 отсто од вкупното население, речиси една третина од децата живеат во сиромаштија.

повеќе

Дали поновите, посјајните и посложените нешта автоматски значи дека се подобри? Всушност, најчесто вистината е спротивна на тоа.

повеќе