КОТА има нов шериф

Маркез падна и испушти сигурна победа, Ринс ја доби битката со Роси за прва победа во Мото ГП!

Алекс Ринс се радува на првата победа во кралската класа, возачот на Сузуки го искористи падот на Марк Маркез за по интересна битка со Валентино Роси да мине прв низ целта.

Марк Маркез доминираше во Тексас изминативе години, синоќа се избори за седум пол-позција во исто тплки трки, а денеска му се смешката и седмата победа. Возачот на Хонда со одличниот старт поведе уште по првиот свиок и веднаш почна да билда предност.

И кога се чинеше дека другите ќе се борат само за второто место, Шпанецот на средината од трката загуби контрола врз својот моторот на крајот од рамнината и падна во свиокот број 12.

Па одеднаш им се укажа шанса на ривалите. Валентино Роси и Алекс Ринс имаа убава битка за врвот, во која возачот на Сузики се покажа како поумешен и стигна до првата своја победа во кралската класа.

Последното место на пиедесталот му припадна на Џек Милер, а од падот на Маркез профитираше и Андреа Довициозо, кој финишираше како четврти и сега е нов лидер во генералниот пласман.

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе

Додека Бугарите се убедуваат себеси и нас дека Гоце Делчев бил Бугарин, да се потсетиме на некои од Гоцевите искажувања, кои ја одразуваат неговата големина и неговото визионерство.

повеќе