Мото ГП

Маркез е вонземјанин, со рекорден круг во Австрија испиша историја и стана возачот со најмногу пол позиции

Марк Маркез стана возачот со најмногу пол позиции во кралската класа и го надмина постигнувањето на Мик Дуан, Шпанецот денеска победи во квалификациите на ГН на Австрија со рекорден круг.

Возачот на Хонда одново ја збриша конкуренцијата, попладнево му немаше рамен во квалификациите за ГН на Австрија. Тој во своето второ излегување, постави нов рекорд на патеката со време од 1:23.027.

За него ова беше 59-та пол позиција во кралската класа со што испиша историја и го надмина постигнувањето на Мик Дуан. 

Зад него, Фабрио Квартараро со заостанување од речиси половина секунда ќе стартува како втор, а последното место во првиот ред му припадна на Андреа Довициозо.

Потоа следуваат Маверик Вињалес, Франческо Бањаја, Такаки Накагами, Алекс Ринс, Џек Милер, Кал Крачлоу, Валентино Роси, Пол Еспаргаро и Данило Петручи.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе