МОТО ГП

Маркез е во страшна форма, Шпанецот до пол позиција и во Австрија

Марк Маркез му ја расипа забавата на Дукати во Австрија, Шпанецот со време од 1:23.235 стигна до нова пол позиција

Возачот на Хонда и лидер во генералниот пласман уште еднаш покажа дека во моментов е во страшна форма.

Марк Маркез попладнево беше најбрз во квалификациите за ГН награда на Австрија и го изненади двоецот на Дукати, особено Андреа Довоциозо кој беше фаворит во Шпилберг.

Шпанецот со време од 1:23.235 стигна до нова пол позиција, пред Андреа Довициозо и Хорхе Лоренцо.

Во вториот ред се најдоа Маверик Вињалес, Данило Петручи и Жоан Зарко, додека пак третиот ред е резервиран за Валентино Роси, Дани Педроса и Кал Крачлоу.

Македонската јавност е во исчекување од најавата на министерот Оливер Спасовски дека МВР ќе ги истражува сите агенции за обезбедување поради поврзаност со рекетарство.

повеќе

Сите овие промашувања на Груевски имаат едно заедничко - дирекно ја загрозија државноста на Република Македонија.

повеќе

Во САД и во многу европски земји, просечните плати стагнираат, и покрај тоа што многу од економиите закрепнаа од финансиската криза од 2008 година.

повеќе