МОТО ГП

Маркез е во страшна форма, Шпанецот до пол позиција и во Австрија

Марк Маркез му ја расипа забавата на Дукати во Австрија, Шпанецот со време од 1:23.235 стигна до нова пол позиција

Возачот на Хонда и лидер во генералниот пласман уште еднаш покажа дека во моментов е во страшна форма.

Марк Маркез попладнево беше најбрз во квалификациите за ГН награда на Австрија и го изненади двоецот на Дукати, особено Андреа Довоциозо кој беше фаворит во Шпилберг.

Шпанецот со време од 1:23.235 стигна до нова пол позиција, пред Андреа Довициозо и Хорхе Лоренцо.

Во вториот ред се најдоа Маверик Вињалес, Данило Петручи и Жоан Зарко, додека пак третиот ред е резервиран за Валентино Роси, Дани Педроса и Кал Крачлоу.

Eве ние ве сакаме, ве каниме да ни се придружите, ама за тоа ќе морате да се откажете од најсветото, од вашето „јас“ !?

повеќе

Доколку Нимиц нè разочара, Владата ќе биде исправена пред тешка дилема дали да стави помалку поволен предлог на референдум или да чека поповолен за да ги максимизира шансите референдумот да успее, но притоа и да ризикува губење на моментумот.

повеќе

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе