Мото ГП

Маркез без мака до триумф во Мотеги го изедначи рекордот на Дуан и ја потврди титулата на Хонда

Марк Маркез триумфираше на ГН на Јапонија, Шпанецот без многу мака стигна до 10. победа оваа сезона, го изедначи рекордот на Мик Дуан и ја потврди конструкторската титула на Хонда.

Шпанецот синоќа за прв пат стигна до пол позиција во Мотеги, па својата доминација ја потврди и денеска. Тој водеше практично цела трка, не беше на чело на колоната само кратко во воведните кругови, но откако повторно се врати во вовдство, неговото темпо не беше достижно за ривалите.

За Марк Маркез ова беше 10. победа оваа сезона, тој сега има вкупно 54 победи во кралската класа со што го изедначи рекордот на Мик Дуан, и пред него на листата има само две имиња. Триумфот исто така значеше дека Хонда ја освојува конструкторската титула.

Зад него, имаше интересна борба на неколку возачи за Фабио Квартараро да финишира како втор, а последното место на пидесталот да му припадне на Андреа Довициозо.

Помеѓу најбрзите десет уште се најдоа и Маверик Вињалес, Кал Крачлоу, Франко Морбидели, Алекс Ринс, Жоан Мир, Данило Петручи и Џек Милер.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе