Мото ГП

Маркез без конкуренција во Брно, Шпанецот се радува на 50-тата победа во кралската класа

Марк Маркез беше недостижен за конкуренцијата на ГН на Чешка, Шпанецот водеше од старт до крај за ново славје и 50-тата победа во кралската класа.

Марк Маркез стана само четвртиот возач во историјата со 50 победи во кралската класа откако денеска триумфираше во Брно.

Шпанецот беше недостижен за конкуренцијата на ГН на Чешка и водеше од стрт до крај. Андреа Довициозо држеше темпо до половина трка, но возачот на Дукати не можеше да го испрати ривалот во последните десетина круга.

Трет низ целта мина Џек Милер, кој во претпоследниот круг го претекна Алекс Ринс на Сузуки.

Почетокот на трката во Брно донцнеше 40 часа, откако непосредно пред стартот падна пороен дожд и одредени делови на патеката беа прилично влажни.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе