Шпанецот чувствува болка

Марк Маркез нема да се трка во Херез: Повеќе нема да ризикуваме

Од таборот на Хонда потврдија дека Марк Маркез утре нема да се појави во трката за ГН на Андалузија, актуелниот шампион нема да ризикува.

Шпанецот направи изненадувачки кам-бек по тешкиот пад минатиот викенд и фрактурата на десната рака која мораше да биде санирана со операција.

Марк Маркез возеше во третиот и четвртиот слободен тренинг, но не постави време во квалификациите. Некои сметаа дека е тактизирање, но од таборот на Хонда потврдија дека актуелниот шампион нема да се трка утре.

„Почна се повеќе да чувствува болка, и се помалку комфорно му беше на моторот. Па одлучивме дека повеќе нема да ризикуваме и најдобро е тој да не се појави утре во трката“ – рече пртвиот човек на Хонда, Алберто Пуиг.

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе