Формула 1

Малер до малер за Расел, Перез конечно се радува на прва победа во Формула 1!

Среќата му го сврте грбот на Џорџ Расел, младиот Британец можеше да се радува на победа во Бахреин но неколку малери го одалечија од успех па Серхио Перез конечно се радува на прв триумф во Формула 1.

Во својата 190-та трка, Серхио Перез конечно победи во Формула 1. Втората трка во Бахреин, по нова кратка конфигурација, донесе луда трка и солзи за Мексиканецот.

Младиот Џорџ Расел, кој го менува Луис Хамилтон во Мерцедес, ја поведе трката и долго време беше на чело на колоната. Но безбедносното возило и лошиот пит-стоп на механичарите придонесоа тој да падне на позицијата број пет.

Но Британецот не се откажа, по рестартот на трката, веднаш го претекна Ботас, а потоа лесно се справи и со Строл и Окон. И кога почна сериозно да ја намалува предноста на Перез, се случи нов пех, се дупна гумата и мораше во бокс, па на крајот мораше да се задоволи со финиш на деветото место.

Ваквите пехови за Џорџ Расел значеа славеје за Серхио Перез, кој мина прв низ целта за прва победа во својата кариера. Естебак Окон финишираше како втор, а последното место на пиедесталот му припадна на Ленс Строл.

Потоа следуваа Карлос Сианц, Даниел Рикардо, Алекс Албон, Дани Квјат, Валтери Ботас, Џорџ Расел и Ландо Норис.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе