Формула 1

Макс Ферстапен победи на Имола

Макс Ферстапен дојде до првата победа оваа сезона во Формула 1 откако беше најбрз на трката за големата награда на Емилија Ромања на патеката Имола во Италија. 

Во втората трка оваа сезона, Ред Бул стигнаа до првата победа благодарение на одличното возење на Ферстапен кој уште во првиот круг го помина Хамилтон и ја одржа првата позиција до крајот.
 
Луис Хамилтон направи грешка во периодот кога се обидуваше да му се доближи на Ферстапен и падна дури на деветата позиција. Сепак по голема борба шампионот успеа да дојде до второто место.
 
Покрај Ферстапен и Хамилтон, место на подимот имаше и за Ландо Норис од Мекларен кој го освои третото место.
 
Бодови освоија уште и Леклер, Санц, Рикардо, Строл, Гасли, Раиконен и Окон.
 
 
 

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе