ФЕД Куп

Македонските тенисерки поразени од Кипар

Македонската женска тениска репрезентација беше немоќна во дуелот со селекцијата на Кипар, загуби со 2-1.

Во првиот меч Магдалена Стоилковска и зема само два гејма на Елени Луока, загуби со 6-2 и 6-0.
 
Лесно загуби и Лина Ѓорческа која на мегдан излезе со 205. тенисерка во светот, Ралука Сербан, 3-6 и 2-6.
 
Дуелот во двојки го играат двете млади и надежни тенисери на Македонија, 14-годишната Александра Симева и 16-годишната Ана Ристовска, тие ги победија Константину и Хаџигеоргиу со 6-2 и 6-2.
 
Со овој пораз Македонија ги заврши настапите во Б групата од третата Евро/африканска зона, останува уште дуелот со Малта за петтото место.

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе