ФЕД Куп

Македонските тенисерки поразени од Кипар

Македонската женска тениска репрезентација беше немоќна во дуелот со селекцијата на Кипар, загуби со 2-1.

Во првиот меч Магдалена Стоилковска и зема само два гејма на Елени Луока, загуби со 6-2 и 6-0.
 
Лесно загуби и Лина Ѓорческа која на мегдан излезе со 205. тенисерка во светот, Ралука Сербан, 3-6 и 2-6.
 
Дуелот во двојки го играат двете млади и надежни тенисери на Македонија, 14-годишната Александра Симева и 16-годишната Ана Ристовска, тие ги победија Константину и Хаџигеоргиу со 6-2 и 6-2.
 
Со овој пораз Македонија ги заврши настапите во Б групата од третата Евро/африканска зона, останува уште дуелот со Малта за петтото место.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе