ФЕД Куп

Македонските тенисерки подобри од Алжир во ФЕД купот

Македонската женска тениска репрезентација ја забележа втората победа на ФЕД купот откако со 3-0 го победи Алжир.

По поразот од Косово, Македонија им се врати на победите, откако во првото коло го совладавме Конго, овој пат бевме убедливи против Алжир.
 
Магдалена Стоилковски со 3-6, 6-3 и 6-0 беше подобра од Инес Бекрар, а Лина Ѓорческа загуби само еден гејм против Јасемин Бужади, 6-1 и 6-0.
 
Во двојки Ѓорческа и Стоилковска беа подобри од Беркар и Бужади со 6-1 и 6-2.
 
Утре Македонија игра против Кипар.

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе