ФЕД Куп

Македонските тенисерки подобри од Алжир во ФЕД купот

Македонската женска тениска репрезентација ја забележа втората победа на ФЕД купот откако со 3-0 го победи Алжир.

По поразот од Косово, Македонија им се врати на победите, откако во првото коло го совладавме Конго, овој пат бевме убедливи против Алжир.
 
Магдалена Стоилковски со 3-6, 6-3 и 6-0 беше подобра од Инес Бекрар, а Лина Ѓорческа загуби само еден гејм против Јасемин Бужади, 6-1 и 6-0.
 
Во двојки Ѓорческа и Стоилковска беа подобри од Беркар и Бужади со 6-1 и 6-2.
 
Утре Македонија игра против Кипар.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе