Специјални олимписки игри Абу Даби 2019

Македонија со сребрен медал на Јулијана Петровска во танц го заврши настапот на Специјалните олимписки игри

Македонија со осум медали се враќа од Специјалните олимписки игри во Абу Даби, последниот е дело на Јулијана Петровска која го освои второто место во танц.

Од оваа година танцувањето стана олимписка дисциплина, а на дебито на овој спорт во Абу Даби медал освои нашата Јулијана Петровска.
 
Таа со нејзината професорка по танц, Евгенија Трифуновска од танцовиот клуб Сонриса, го освоија сребрениот медал во латино танци.
 
Македонија од Специјалните игри во Абу Даби си заминува со осум освоени медали. 
 
Синоќа пливачот Марио Мицковски освои злато во дисциплината 25 метри грбно, претходно тој и Стефан Трпковски се закитија со злато и во трката на 50 метри слободно.
 
Атлетичарот Ардијан Шабани освои сребро во трката на 25 метри и бронза на 50 метри. Сара Дураку беше бронзена во трката на 100 метри.
 
Во екипен спорт, кошаркарската репрезентација на Македонија го освои бронзениот медал.
 
Специјалната олимпијада се затвора денеска, таа е најголемиот спортски настан со хуманитарен карактер на планетата на која оваа година учествуваа преку 7000 натпреварувачи од 190 земји и се натпреваруваа во 24 спортови.
 

Напредокот и оптимизмот што ги обележаа децениите по 2. Светска војна се гледаа во создавањето на средната класа, составена од луѓе што, иако родени во куќи со земјени подови, завршија со факултетски дипломи и добри работни места во големите градови. Поседуваа автомобили и викендички, летуваа на море и патуваа во странство без визи.

повеќе

Најголемиот предизвик на секоја земја е развојот и одржувањето на здрава популација.

повеќе

Албанија и Северна Македонија уште ќе чекаат, една година откако блокот рече дека имаат шанси за разговори за членство, вели Политико.

повеќе