Европско првенство 2019

Македонија не разочара, но загуби од Финска на стартот од Европското првенство

Македонската одбојкарска репрезентација со пораз од 3-1 (25:23, 25:22, 23:25, 25:21) од Финска го стартуваше својот деби настап на Европските првенства. 

Македонија го одигра првиот, историски натпревар на европските одбојкарски првенства, за жал го загубивме. Искуството и поширокиот ростер на квалитетни одбојкари пресуди за победникот.
 
Македонските одбојкари и покрај поразот се прикажаа во сосема солидно издание од кое можеме да бидеме задоволни.
 
Во првиот сет имавме предност од 20:16, но Финска успеа да го сврти мечот и да го добие сетот со 25:23, поведе со 1-0. Неизвесно беше и во вториот сет, но на крајот и тој им припадна на Финците, овој пат со 25:22.
 
Во третиот сет Македонија беше доминантна иако на крајот можевме од готово да направиме вересија, сепак нашите одбојкари беа поумешни и го добивме првиот сет на европските првенства, 25:23.
 
Во третиот сет дојде до израз искуството на Финска, заморот кај македонските одбојкари влијаеше на концентрацијата, не бевме на нивото на претходните сетови, го загубивме со 25:21 и противникот заслужено победи со 3-1.
 
Ристо Николов пријатно изненади, тој, капитенот Никола Ѓорѓиев и Љафтов го завршија мечот со по 14 поени, Манџуков имаше 12, Милев 10.
 
Утре во истиот термин Македонија ќе игра со Турција која денеска загуби од Русија со 3-1 во сетови.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе