Европско првенство 2019

Македонија ја победи Словенија, а тие се пласираа во финалето на Европското првенство

Словенија со 3-1 во сетови ја совлада Полска и станаа првиот финалист на Европското одбојкарско првенство. 

Македонската одбојкарска репрезентација може да се пофали дека го победи финалистот на Европското првенство, селекцијата на Словенија.
 
Словенците по голема борба ја совладаа Полска со 3-1 (25:23, 24:26, 25:22, 25:23) и ќе се борат за златниот медал во финалето.
 
Словенија вечерва ќе го дознае својот противник откако ќе заврши второто полуфинале во кое играат Србија и Франција.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе