УФЦ

Македонецот Волкановски го победи страшниот Холовеј и стана УФЦ шампион! (ВИДЕО)

Австралискиот борец со македонско потекло, Александар Волкановски е нов УФЦ шампион во перолесна категорија откако го победи еден од најдобрите во историјата, Макс Холовеј. 

Александар Д Грејт како што е прехарот на Волкановски ја имаше својата најзначајна борба во кариерата.
 
Макс Холовеј го бранеше појасот, тој важи за еден од најдобрите УФЦ борци во историјата, но овој пат на октагонот доминираше Алекс Волкановски.
 
Волкановски беше подобар во сите пет рунди и на крајот со едногласна одлука на судиите беше прогласен за шампион и му беше доделен појасот.
 
Ова беше 18. победа по ред за Волкановски.
 

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе