Формула 1

Луда трка во Хокенхајм, Верстапен слави триумф, Фетел од последен до второ место!

Макс Верстапен триумфираше на ГН на Германија, младиот Холанѓанец најдобро се снајде на влажната патека и мина прв низ целта пред Себастијан Фетел и Дани Квјат.

Дождот донесе луда трка во Хокенхајм, љубителите на Формула 1 можеа да уживаат во драма со многу излетувања и безброј претекнувања. Влажната патека и променливите временски услови предизвикаа неколку пати да се менуваат гумите и во целата гужва најдобро се снајде Макс Верстапен. 

Холанѓанецот го искористи пехот на Мерцедес и Шарл Леклер и мина прв низ целта пред Себастијан Фетел, кој стартуваше дури како 20-ти. Последното место на пиедесталот му припадна на Дани Квјат, кој исто така одлично се снајде во мешаницата. 

Денешната трка за Мерцедес беше јубилејна 200-тота на ГН на Германија, и наместо славје се претвори во кошмар. Од старт на првото и третото место, болидите на „сребрената стрела“ останаа без бодови. Хамилтон финишираше како 12-ти а Валтери Ботас не ја заврши трката откако двајцата излетаа на истото место.

Пех имаше и Шарл Леклер, кој излета додека се возеше под виртуелно безбедносно возило и се заби во ѕидот кога беше втор на патеката. 

Со фаворитите надвор од комбинација, на бодови се радуваа уште Ленс Строл, Карлос Саинц, Алекс Албон, Кими Раиконен, Антонио Џовинаци, Роман Грожан и Кевин Магнусен.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе