Вимблдон

Луд поен, Хуркач изведе фантастична парада против Ѓоковиќ (ВИДЕО)

Полскиот тенисер, Хуберт Хуркач имаше брилијантен поен во мечот против Новак Ѓоковиќ.

Хурберт Хуркач му пружа силен отпор на Новак Ѓоковиќ, а имаше и еден поен за кои сите му симнуваат капа. Полјакот буквално се фрли по топчето и со скратена топка го освои поенот.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе