ВТА ранг листа

Лина скокна за 60 места на најновата ВТА ранг листа

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа напредуваше за дури 60 позиции на последната ВТА ранг листа. 

Одличниот настап на турнирот во Трнава каде стигна до финалето, на Лина и донесе голем скок на табелата на најдобри тенисерки.
 
Од 403 место на кое беше претходно, Лина скокна на 343 позиција.
 
Сепак и овој пласман е далеку од нејзиното најдобро рангирање, тоа е 170 место во светот.
 
На врвот на листата остана Ешли Барти, а во топ 10 се уште и Халеп, Плишкова, Бенчиќ, Андреску, Свитолина, Кенин, Бертенс, Серена Вилијамс и Осака.

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе