Квитова сведочеше за најлошиот ден во својот живот: Имаше крв насекаде

Чешката тенисерка Петра Квитова сведочеше за страшниотнапад врз неа во нејзиниот дом во Чешка пред три години.

Финалистката на Австралија опен се здоби со повреда на лигаментите и тетивите на левата рака, со која игра, кога таа се борела со човекот кој ја нападнал со нож во нејзиниот стан.

– Имаше крв насекаде, се присетува Квитова во видео-обраќањето пред судот, бидејќи сакаше да избегне да се сретне со напаѓачот.

Нападот се случи во декември 2016 година, а Квитова се врати на професионалните должности пет месеци подоцна.

Квитова објасни дека ги чекала резултатите од допинг-тестот кога некој и заѕвонил на вратата. Човекот се претставил себеси како мајстор, кој дошол да го провери бојлерот и додека го правел тоа, ја зграпчил Квитова од зад грб и го потпрел ножот на нејзиниот врат.

Во борбата да се ослободи од него, таа ја повредила раката. Таа му понудила пари на напаѓачот за да замине и да ја остави на мир, и како се наведува, му дала 10.000 чешки круни.

– Врискав, нормално, додаде Квитова.

Нејзините тетиви, прсти и нерви беа оштетени, што резултираше со четиричасовна операција и тримесечна пауза. Квитова не даде изјави за медиумите, но како што изјави нејзиниот претставник, таа е среќна што целиот инцидент е зад неа.

Осомничениот Радим Зондра се соочува со 12-годишна затворска казна.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе