Турнеја „четири скокалници“

Кубацки сруши рекорд и победи во Гармиш-Партенкирхен (ВИДЕО)

Полскиот ски скокач, Давид Кубацки е победнк во Гармиш-Партенкирхен, втората скокалница од Новогодинешната турнеја „Четири скокалници“, тој постави рекорд на скокалницата. 

Полска доминација во Гармиш-Партенкирхен, дури тројца од првите четворица скокачи беа од оваа земија.
 
Победи Давид Кубацки кој имаше неверојатен скок во втората серија од 144 метри, тоа е рекорд на скокалницата.
 
Втор беше Норвежанецот, Халвор Егнер Гранедурд, третото место го осви Пјотр Жила, четврти беше Камил Стох, а победникот од првата скокалница во Оберсдорф, Карл Гајгер беше петти.
 
Во генералниот пласман по првите две скокалнци прв е Гренаруд со 555 поени, втор е Гајгер со 551, трет е Стох со 548,3, четврти ие Давид Кубацки со 546,4.
 
Третата скокалница е на 3. јануари во Инсбрук.
 
 

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе