Олимписки игри

Косово освои златен медал на Олимписките игри

Џудистката Дистрија Красниќи освои златен медал за Косово на Летните олимписки игри во Токио. 

Дистрија Красниќи се натпреваруваше во категоријата до 49 килограми, во финалето таа ја совлада Фуна Тонаки со 1-0 на поени.
 
Ова е втор златен медал во историјата на Косово на Олимписките игри, првпат освоија злато во Рио, исто така во џудо.
 
Красниќи со оваа победа ги поврза сите титули, таа покрај тоа што е олимписки шампион, е и светски и европски.

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе