Олимписки игри

Косово освои златен медал на Олимписките игри

Џудистката Дистрија Красниќи освои златен медал за Косово на Летните олимписки игри во Токио. 

Дистрија Красниќи се натпреваруваше во категоријата до 49 килограми, во финалето таа ја совлада Фуна Тонаки со 1-0 на поени.
 
Ова е втор златен медал во историјата на Косово на Олимписките игри, првпат освоија злато во Рио, исто така во џудо.
 
Красниќи со оваа победа ги поврза сите титули, таа покрај тоа што е олимписки шампион, е и светски и европски.

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе