Австралија опен

Колинс ќе игра против Барти во финалето на Австралија опен

Американската тенисерка Даниеле Роуз Колинс е втората финалистка на Австралија опен откако со 2-0 во сетови ја победи Швјонтек, таа за пехарот ќе се бори против Ешли Барти. 

Колинс лесно во два сета со 6-4 и 6-1 ја совлада Швојнтек и за првпат во кариерата обезбеди финале на грен слем турнир.
 
Во финалето ќе игра против домашната тенисерка Ешли Барти која претходно беше подобра од Кис исто така со 2-0 во сетови.
 

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе