Почна новата НБА сезона

Клиперс владеат во Лос Анџелес, шампионот тргна со победа (ВИДЕО)

Лос Анџелес Клиперс го совлада градскиот ривал Лејкерс со 112:102, Торонто по продолжението победи против Њу Орлеанс со 130:122. 

Лос Анџелес Лејкерс со пораз ја почна новата НБА сезоната, Кавај Ленард ги предводеше Клиперс до победа во дербито.
 
Лејкерс во третиот период имаа негатива и од 12 поени разлика по која се вратија благодарение на тројките на Дени Грин, во последниот период се влезе со реми. Но во последните 12 минути Клиперс доминираа, многу лесно стигнаа до победата од 112:102.
 
Кавај Ленард со 30 поени беше најефикасен на мечот, најдобар стрелец на Лејкерс беше Дени Грин со 28 поени, Ентони Дејвис постигна 25, Леброн Џејмс 18.
 
 
Шампионот Торонто по продолжение дојде до победа над Њу Орленс Пеликанс со 130:122.
 
Сиакам со 34 поени и 18 скокови беше најдобриот поедицинец кај Торонто, 34 поени разлизираше и ВанВлит, Лауири 22.
 

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе