Додадени две нови трки во календарот

Ќе има спектакл, легендарната Муџело за прв пат ќе организира Ф1 трка!

Формула 1 денеска соопшти нови две трки во календарот за 2020, една од нив е легендарната Муџело која за прв пат ќе организира Ф1 трка.

На љубителите на мотоспорот добро им е позната патеката Муџело, која секоја година носи возбудливи трки во Мото ГП. Поради пандемијата на коронавирус, Муџело отпадна од календарот на Мото ГП, но затоа пак се пружи друга прилика. 

Формула 1 денеска соопшти дека Муџело ќе биде домаќин на гран-при викенд во септември. Во минатото имало тестови на оваа патека, но ова ќе биде прв пат Муџело да организира Ф1 трка. 

За очекување е голем спектакл, а ќе има и голема симболика, со оглед на тоа дека патеката е во сопственост на Ферари и тимот од Маранело тогаш ќе слави огромен јубилеј и трката број 1.000 во светското првенство. 

Трката во Муџело на програмата ќе биде на 13. септември, а за две недели подоцна во календарот е вметната ГН на Русија во Сочи.

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе