Многу рекорди и историја

Ќе гледаме спектакл: Том Брејди и Патрик Махомс ќе се надигруваат на Супербоул и трофејот „Ломбарди“

Том Брејди ја предводеше Тампа Беј до прв Супербоул по 18 години, легендата за трофејот „Ломбарди" ќе се бори со Патрик Махомс и актуелниот шампион Канзас Сити.

Супербоул 55 ги има сите состојки за спектакл, на едната страна ќе биде легендарниот Том Брејди со Тампа Беј, а на другата еден од најдобрите млади квотербекови, Патрик Махомс и актуелниот шампион Канзас Сити.

43 годишниот Том Брејди, кој изгради династија во Њу Ингланд, наместо да оди во пензија, се реши за еден последен предизвик во кариерата, минатото лето се пресели во Тампа Беј и уште еднаш покажа колку е голем.

Синоќа, во дуел на двајца легендарни квотербекови, Том Брејди ја доби битката со Арон Роџерс, Тамба Беј на гости го совлада Грин Беј со 26-31, па „баканирс“ за прв ќе настапат на Супербоул по 18 години.

Финалето, кое е закажано на 7. февруари, ќе се игра во Тампа Беј и „баканирс“ ќе бидат првиот тим во историјата на НФЛ кој ќе игра Супербоул на домашен терен.

За Том Брејди ова ќе биде 10-ти настап на Супербоул и ќе го брка седмиот трофеј „Ломбарди“. Двате достигнувања се рекордни, но задачата воопшто нема да биде лесна, на спротивната страна ќе го има Патрик Махомс и актуелниот шампион Канзас Сити.

Популарните „чивс“ без многу проблеми го совладаа Бафало со 38-24 и откако пет децении чекаа за настап на Супербоул, сега ќе играат два во две години и ќе имаат прилика да бидат првиот тим по Њу Ингланд (2004 и 2005) кој успеал два пати по ред да го подигне трофејот „Ломбарди“.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе