Формула 1

Катастрофа за Ферари во Сочи, му подарија еден-два победа на Мерцедес, Хамилтон слави

Ферари остана без победа на ГН на Русија по катастрофален сет на околности и му подари успех на Мерцедес, Луис Хамилтон слави пред тимскиот колега Валтери Ботас и Шарл Леклер.

Тимот од Маранело наместо да се радува на четврата победа во низа, доживеа катастрофа во Сочи. Трката започна одлично, Себастијан Фетел со извонреден старт го помина Хамилтон а потоа и Леклер и црвените болиди беа на чело на колоната.

По една срамна епизода на комуникација преку радиото и наредба Фетел да го пушти напред Леклер, падна договор рокадата да биде напревена подоцна, по што возачите на Ферари почнаа да билдаат предност.

И се беше според планот се до влегувањето на Фетел во бокс, набрзо потоа откажа нешто во неговиот болид и тој мораше да се паркира крај патеката. За малерот да биде поголем, неговото излетување предизвика виртуелно безбедносно возило, па Хамилтон без проблем направи пит стоп и ја зачува првата позиција.

Веднаш потоа излезе и безбедносно возило по сударот на Расел, а Леклер реши да се коцка и да влезе по свежи меки гуми и покрај тоа што значеше дека ќе назадува една позиција и ќе се најде зад Ботас.

Во Ферари очигледно сметаа дека ќе успеат на патеката да го поминат финецот а потоа и да атакуваат на Хамилтон, но Ботас се покажа како тврд орев па Мерцедес на крајот стигна до еден-два победа, а Леклер мораше да се задоволи со последното место на пиедесталот.

Потоа следуваа Верстапен и Албон од Ред Бул, а во бодови уште завршија и Саинц, Перез, Магнусен, Норис и Хулкенберг.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе