АТП финале Лондон

Каков меч: Надал се врати од 1-5 во третиот сет и го победи Медведев!

Рафаел Надал со неверојатен камбек во третиот решавачки сет го победи Данил Медведев и ја оствари првата победа на завршниот турнир во Лондон. 

Уште еден меч за паметење на завршниот АТП турнир во Лондон, овој пат во главна улога беше Рафаел Надал.
 
Мечот не почна најдобро за Надал, по многу борба во првиот сет Медведев го зема со 7-3 во тајбрејкот и поведе со 1-0.
 
Вториот сет Надал го доби со 6-3 со два загубени сервис гејма на Медведев.
 
Вистинската драма се случуваше во третиот, решавачки сет. Во него Медведев водеше со 5-1 и речиси и да немаше кој не помисли дека тој ќе го добие мечот, но Надал немаше намера да се предаде, зема пет гејма по ред и поведе со 6-5, рускиот тенисер успеа да се совземе и да го добие следниот гејм, па мечот се решаваше во тајбрејк. Во него Надал победи со 7-4 и доби еден епски меч.
 
Ова беше прва победа на Надал, во последното коло против Циципас ќе решава за пласман во полуфиналето.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе