Лига на шампиони

Јакобсен: Подготвени сме за Вардар

Тренерот на Рајн Некар, Николај Јакобсен кој стана Светски шампион со Данска, има пофалби за Вардар, но верува во победа на неговиот тим.

Вардар утре ја продолжува битката во Лигата на шампионите, со почеток од 19 часот му гостува на Рајн Некар.
 
„Разочаран сум што го загубивме тој натпревар во Скопје, но таму е навистина тешко да се игра, имате притисок од сите страни. Одигравме добро на тој меч“, вели Јакобсен.
 
„Во нашата група сите тимови се силни. Вардар игра многу добра сезона засега. Проблем за нас е што ќе играме без повредените Штефен Фет и Јаспер Нилсен. Добра вест е што Гудјон Валур Сигурдсон полека се враќа од повредата на коленото“.
 
„Атмосферата е добра, трениравме добро во изминатите денови. Подготвени сме за дуелот со Вардар“.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе