Вимблдон

Изненадувања на првиот ден на Вимблдон, Циципас, Зверев, Монфис и Димитров во аут

Неколку големи изненадувања се случија уште во првиот ден на Вимблдон.

Младиот Стефанос Циципас важи за еден од најнадежните тенисери и имаше блескави партии до неодамна, но денеска доживеа пораз од Фабиано.
 
Гркот е шести на АТП ранг листата и беше седми носител на Вимблдон, влезе како голем фаворит против Фабиано, но загуби во пет сета. Италијанецот победи со 6-4, 3-6, 6-4, 6-7 и 6-3.
 
Александар Зверев беше шести носител на Вимблдон, а е на петтото место на АТП листата, но денеска со 3-1 во сетови загуби од Весели кој е 124 место. Чехот победи со 4-6, 6-3, 6-2 и 7-5.
 
Монфис имаше водство од 2-0 (7-6 и 6-3)во сетови против Хумбер, но неговиот сонародник израмни на 2-2 (6-4 и 7-5). Во петтиот сет Монфис го предаде мечот при водство на противникот од 3-0 поради повреда.
 
И Григор Димитров беше огромен фаворит против французинот Моуте, и имаше водство од 2-0 во сетови, но загуби со 3-2. 6-2, 6-3, 6-7, 3-6, 1-6.
 

Граѓаните и општата јавност исто така се важен штит за укажувачите.

повеќе

Вчера оправдано доминираше веста дека „Макрон ќе поддржи преговори за Македонија и Албанија ако ЕК препорача во март“.

повеќе

Албанија мора отворено да каже, дека обидите на Софија за асимилација на Македонците во Албанија како Бугари не се добрососедство, туку отворен напад.

повеќе