Вимблдон јуниори

Ивановски со само три загубени гејма го победи Пачеко и избори осминафинале на Вимблдон

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски ќе игра во осминафиналето на јуниорскиот Вимблдон откако лесно во два сета го совлада 11. носител, Родриго Пачеко Мендез. 

За разлика од првото коло кога со пресврт дојде до победата, овојпат Ивановски буквално го разби противникот со 2-0 (6-1, 6-2).
 
Во првиот сет Калин загуби само еден гејм, а во вториот два и на убедлив начин обезбеди осминафинале на јуниорскиот Вимблдон.
 
Таму ќе игра со подобриот од Едас Бутвилас (8 носител) и Озан Чолак.

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе