Вимблдон јуниори

Ивановски со само три загубени гејма го победи Пачеко и избори осминафинале на Вимблдон

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски ќе игра во осминафиналето на јуниорскиот Вимблдон откако лесно во два сета го совлада 11. носител, Родриго Пачеко Мендез. 

За разлика од првото коло кога со пресврт дојде до победата, овојпат Ивановски буквално го разби противникот со 2-0 (6-1, 6-2).
 
Во првиот сет Калин загуби само еден гејм, а во вториот два и на убедлив начин обезбеди осминафинале на јуниорскиот Вимблдон.
 
Таму ќе игра со подобриот од Едас Бутвилас (8 носител) и Озан Чолак.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе