Ролан Гарос

Ивановски со пресврт загуби на јуниорскиот Ролан Гарос

Најталентираниот македонски тенисер, Калин Ивановски уште на стартот го заврши учеството на јуниорскиот Ролан Гарос откако со 2-1 загуби од Жоао Фонсека 6-7, 6-4 и 6-2. 

Ивановски лошо го почна мечот, но го доби првиот сет. Фонсека имаше водство од 5-2, но Ивановски се врати, стигна до тајбрејк кој го доби со 7-3.
 
Сепак следните два сета му припаднаа на Фонсека, вториот го доби со 6-4 за изедначување на 1-1, а третиот решавачки со 6-2.

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе