Вимблдон

Ивановски со голем пресврт до победа на јуниорскиот Вимблдон

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски го помина првото коло на јуниорскиот Вимблдон откако денеска го совлада Лука Пау со 2-1 (3-6, 6-4, 6-2) во сетови. 

Ивановски се издигна кога сите мислеа дека ќе загуби. Нашиот тенисер го загуби првиот сет со 6-3, а во вториот губеше со 4-2, тогаш се крена, доби четири гејма по ред, го зема сетот и израмни на 1-1.
 
Во третиот решавачки сет нашиот тенисер беше многу подобар, го доби со 6-2 и победи со 2-1.
 
Во следното коло Ивановски ќе игра со подобриот од дуелот меѓу Базиле и Пачеко.
 

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе