Македонските одбојкари изгинаа за прва победа на Европските првенства

Историска победа на Македонија, Никола Ѓорѓиев ја сруши Белорусија!

Македонската одбојкарска репрезентација на крилјата на капитенот Никола Ѓорѓиев ја оствари првата победа на Европските првенства откако со 3-1 (23:25, 25:19, 29:27, 25:20) во сетови ја совлада Белорусија.

Македонија се радува на историска победа на македонските одбојкари, совладана е Белорусија, посебно блескаше капитенот Никола Ѓорѓиев кој мечот го заврши со фантастични 37 поени.
 
Првиот сет беше изедначен, репрезентациите се менуваа во водство на крајот Белорусија го доби со 25:23. Но, Спартанците не се предадоа, ја кренаа играта во вториот сет кој го добија убедливо со 25:19 и изедначија на 1-1.
 
Неизвесно беше во третиот сет кој се играше на два разлика, Македонија го доби со 29:27, за водство од 2-1. Предноста како да им даде крилја на македонските одбојкари кои одиграа фантастично во четвртиот сет, го добија со 25:20 и радоста за историската победа можеше да почне.
 
Ова е победа со посебна вредност која засекогаш ќе се памети како прва на Европските првенства.
 
Капитенот Никола Ѓорѓиев беше брилијантен, имаше дури 37 поени, голем натпревар имаше и Љафтов со 16 поени.
 
Со оваа победа Македонија освои три бода и се искачи на петтата позиција на табелата, зад нас е Белорусија.
 

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе