Тенисерката од Полска се радува на втора титула во Париз

Ига Швјонтек изедначи рекорд на Вилијамс и го освои Ролан Гарос!

Најдобрата тенисерка во светот, Ига Швјонтек се радува на втора титула на Ролан Гарос откако попладнево во финалето славеше против Коко Гоф од САД со 2-0 во сетови (6-1, 6-3).

Ига Швјонтек стигна до титулата на Ролан Гарос, Полјакината попладнево со 2-0 во сетови ја победи Американката Коко Гоф.

Најдобрата тенисерка во светот покажа моќ во првиот сет и го доби со 6-1. Американката за нијанса го подигна нивото во продолжението од мечот, поведе со 2-0 во гемови во вториот сет, но Ига Швјонтек демонстрирашен врвен тенис, веднаш се врати во игра и го доби со 6-3 за втора титула во Париз.

Покрај тоа што стана шамионка на Ролан Гарос, Ига Швјонтен запиша и 35 победи во низа и го изеднчи рекордот на Венус Вилијамс од 2000 година.

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе