АТП Монте Карло

И за Надал заврши настапот во Монте Карло, Рубљев беше подобар од Шпанецот

По Ѓоковиќ, и Рафаел Надал е елиминиран од АТП турнирот во Монте Карло, подобар од него денеска беше Андреј Рубљев. 

Рубљев одлично го почна мечот, го доби првиот сет со 6-2, а потоа Надал одговори со 6-4 и израмни на 1-1.
 
Во третиот решавачки сет, Русинот повторно беше подобар со 6-2 за триумф од 2-1 во сетови.
 
Покрај Рубљев, пласмана во полуфиналето обезбедија и Руд, Еванс и Циципас.

Потребно е да се провери дали имало наредба за следење врз Камчев.

повеќе

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе