АТП финале Лондон

И Надал е поразен, Медведев против Тим во финалето на завршниот турнир во Лондон

Данил Медведев со 2-1 во сетови го победи Рафаел Надал и утре против Доминик Тим ќе се бори за големиот трофеј од завршниот АТП турнир во Лондон. 

Рафаел Надал и покрај тоа што во вториот сет имаше сервис за меч, не успеа да го победи Медведев и да се пласира во финалето.
 
Надал одлично влезе во мечот, го доби првиот сет со 6-3. Главната битка се случуваше во вториот сет. Надал водеше со 5-4 и сервираше за меч, но Медведев направи рибрејк израмни на 5-5, а потоа со 7-4 победи во тај-брејк за 1-1.
 
Во третиот решавачки сет, Надал имаше пад во играта, Медведев го доби сетот со 6-3, победи со 2-1 и утре ќе се бори за пехарот.
 
Во финалето ќе игра против Доминик Тим кој претходно со 2-1 го победи Новак Ѓоковиќ.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе