АТП финале Лондон

И Надал е поразен, Медведев против Тим во финалето на завршниот турнир во Лондон

Данил Медведев со 2-1 во сетови го победи Рафаел Надал и утре против Доминик Тим ќе се бори за големиот трофеј од завршниот АТП турнир во Лондон. 

Рафаел Надал и покрај тоа што во вториот сет имаше сервис за меч, не успеа да го победи Медведев и да се пласира во финалето.
 
Надал одлично влезе во мечот, го доби првиот сет со 6-3. Главната битка се случуваше во вториот сет. Надал водеше со 5-4 и сервираше за меч, но Медведев направи рибрејк израмни на 5-5, а потоа со 7-4 победи во тај-брејк за 1-1.
 
Во третиот решавачки сет, Надал имаше пад во играта, Медведев го доби сетот со 6-3, победи со 2-1 и утре ќе се бори за пехарот.
 
Во финалето ќе игра против Доминик Тим кој претходно со 2-1 го победи Новак Ѓоковиќ.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе