ОИ и официјално се одложени

И ИОК потврди, Олимпијадата се одложува за 2021 година

Извршниот олимписки комитет (ИОК) потврди дека денеска е донесена одлука за одложување на Олимписките игри најрано за 2021 година. 

Утринава премиерот на Јапонија, Абе Шинзо најави дека Олимписките игри ќе бидат одложени, а сега потврда стигна и од ИОК.
 
ИОК преку соопштение информираше дека по оддржаниот состанок со организаторот на игрите донесена е одлука тие да бидат одложени најрано за 2021 година.
 
Причина за одложувањето е состојбата со коронавирусот, здравјето на спортистите е на прво место и нема да се ризикува со него.
 
Овие месеци требаше да бидат одржани многу квалификациски турнири за пласман на Олимпијадата, а тоа во моментов е невозможно. Некои од земјите почнаа и да го откажуваат учеството, па одлуката за одложување беше неминовна.
 
Претходно и Европското првенство во фудбал беше одложено за 2021 година, па двата најголеми спортски настани кои требаше да се играат оваа година, се преместени за следната.

Информацијата дека коронавирусот може да се пренесe преку допир со готовина, дополнително ги мотивираше луѓето да се ослободат од банкнотите. 

повеќе

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе