Дејвис куп

Хрватска преку Србија до финалето во Дејвис купот

Хрватска со 2-1 во партии го доби големото тениско дерби против Србија и се пласираше во финалето на Дејвис купот. 

Во првиот меч Борна Гојо го победи Душан Лајовиќ со 2-1 во сетови, 4-6, 6-3 и 6-2, Хрватска поведе со 1-0.
 
Потоа следуваше меч на Ѓоковиќ со Чилиќ. Српскиот тенисер победи релативно лесно со 6-4 и 6-2 и донесе изедначување на својата земја на 1-1. Победникот требаше да го реши дуелот во двојки.
 
А во него Хрватите Меткиќ и Павиќ беа подобри со 7-5 и 6-1 од Ѓоковиќ и Крајиновиќ и донесоа победа од 2-1 во партии.

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе