Дејвис куп

Хрватска преку Србија до финалето во Дејвис купот

Хрватска со 2-1 во партии го доби големото тениско дерби против Србија и се пласираше во финалето на Дејвис купот. 

Во првиот меч Борна Гојо го победи Душан Лајовиќ со 2-1 во сетови, 4-6, 6-3 и 6-2, Хрватска поведе со 1-0.
 
Потоа следуваше меч на Ѓоковиќ со Чилиќ. Српскиот тенисер победи релативно лесно со 6-4 и 6-2 и донесе изедначување на својата земја на 1-1. Победникот требаше да го реши дуелот во двојки.
 
А во него Хрватите Меткиќ и Павиќ беа подобри со 7-5 и 6-1 од Ѓоковиќ и Крајиновиќ и донесоа победа од 2-1 во партии.

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе